Dbałość o sylwetkę i unikanie nadwagi to częste powody, dla których wielu z nas sięga po rozmaite diety. Jedną z najpopularniejszych z nich jest w ostatnim czasie dieta bulionowa. Na czym polega ten sposób odżywiania i jakie niesie korzyści dla stosujących go osób?

Dieta bulionowa – podstawowe zasady

Dieta ta zakłada przede wszystkim duży udział bulionów wśród spożywanych pokarmów. Najczęściej spotykany schemat diety wygląda następująco:

  • przez co najmniej dwa dni w tygodniu stosuje się restrykcyjne ograniczenia odżywiania; pokarmy przyjmowane są głównie w formie wywaru z warzyw, mięsa oraz kości – należy wypić 6 szklanek takiego bulionu;
  • przez pozostałe pięć dni tygodnia stosuje się zasady diety niskowęglowodanowej: ograniczone zostaje spożycie owoców, ryżu, tych spośród warzyw, które zawierają skrobię (a więc na przykład ziemniaków); jednocześnie odpowiednią ilość składników odżywczych mają zapewnić pozostałe warzywa, mięso, jaja i ryby oraz oczywiści bulion;
  • zabronione jest spożywanie posiłków po godzinie 19.00.

Podstawową zaletą diety bulionowej jest jej prostota: posiłki są komponowane z zestawu wskazanych składników, nie ma więc konieczności obliczania kaloryczności dań. Podstawowy składnik diety, bulion, jest natomiast prosty w przyrządzeniu i stosunkowo tani. Dieta powinna być stosowana przez okres 3 tygodni, jeżeli jednak nie otrzymamy w tym czasie odpowiadających nam efektów – nie ma przeciwwskazań do jej kontynuowania.

Zobacz również: dieta sokowa dla utraty wagi, menu, korzyści, ograniczenia i wyniki.

Dieta bulionowa – zakładane efekty

Podstawowym efektem diety bulionowej ma być oczywiście zrzucenie nadwagi i uzyskanie odpowiadającej nam sylwetki. Ma to następować głównie na skutek deficytu kalorycznego, związanego z narzuconymi przez dietę rygorami. Jednak stosowanie tego typu żywienia ma kilka dodatkowych efektów, wśród których wymienia się między innymi redukcję zmarszczek.

Innym, korzystnym dla zdrowia efektem diety bulionowej, powinno być zmniejszenia stężenia cukru we krwi – jest to przede wszystkim efekt ograniczenia spożywania pokarmów, zawierających wysokie dawki węglowodanów. Niektóre źródła wskazują również efekt w postaci zmniejszenia dolegliwości kostno-stawowych oraz regulację działania niektórych odcinków przewodu pokarmowego.

Jednym z ważniejszych, często pomijanych, efektów diety bulionowej, jest ograniczenie występowania stanów zapalnych w organizmie. Jest to co prawda efekt pośredni zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, będącej źródłem powodujących zapalenia cytokin, jednak warto zwrócić uwagę również na ten czynnik.

What is your reaction?

0
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly

You may also like