Różne zaburzenia słuchu u dzieci są dość powszechną patologią współczesnego świata. Badania przesiewowe słuchu u noworodków pomogą zidentyfikować problem w jego początkowym stadium. Badanie audiometryczne pozwala na identyfikację różnych patologii aparatu słuchowego dziecka i obiektywną ocenę słuchu. Przesiewowe badanie słuchu jest metodą diagnostyczną, która pozwala na sprawdzenie słuchu dziecka i wykluczenie możliwości wystąpienia ubytku słuchu.

Diagnostyka słuchu u dzieci przeprowadzana jest:

 • w szpitalu położniczym lub centrum audiologicznym kilka dni po porodzie;
 • ponowne badanie do 3 miesięcy, jeśli wykryto naruszenia w szpitalu położniczym;
 • badanie profilaktyczne do 3 lat (z podejrzeniem rozwoju nieprawidłowości patologicznych);
 • w przypadku dzieci od 3 lat wskazane jest coroczne przeprowadzanie badania profilaktycznego.

Badanie słuchu noworodka powinno być naturalną procedurą dla każdego rodzica. To właśnie w pierwszych latach życia dziecko uczy się postrzegać mowę. Niemowlęta, u których zdiagnozowano ubytek słuchu i od razu zaczęły korzystać z aparatów słuchowych, nie różniły się w rozwoju od dzieci z prawidłowym słuchem. A im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym korzystniejsze rokowanie.

 Wymagane jest badanie audiologiczne noworodków z czynnikami ryzyka:

 • Niekorzystna dziedziczność
 • Ciężka zatrucie u przyszłej matki
 • Konflikt serologiczny między matką a dzieckiem
 • Uraz porodowy i uduszenie noworodka
 • Choroby zakaźne i wirusowe przenoszone przez matkę w czasie ciąży

Badania audiologiczne noworodków

Badanie przesiewowe słuchu u noworodka jest prostym i bezbolesnym badaniem, które trwa zaledwie kilka minut. Pierwsze badanie słuchu u noworodków odbywa się w domach opieki kilka dni po urodzeniu. Diagnostykę słuchu u niemowląt przeprowadza się, gdy dziecko jest nieruchome. Najlepiej, aby przed seansem dziecko było nakarmione i zasnęło. Protetyk słuchu wprowadza do przewodu słuchowego dziecka miniaturowy czujnik, który rejestruje sygnały z komórek słuchowych.

Istnieją dwa wyniki diagnozy:

 • „Pozytywny” – nie wykryto żadnych problemów ze słuchem.
 • „Negatywny” – istnieje możliwość utraty słuchu.

Jeśli Twoje dziecko „zdało” test, nie oznacza to, że ma definitywny ubytek słuchu. W celu postawienia dokładnej diagnozy konieczne jest powtórzenie badania słuchu 3-4 tygodnie później. Jeśli wynik testu będzie negatywny, przeprowadzony zostanie bardziej szczegółowy test słuchu.

 Program badań słuchu

W klinice możesz sprawdzić słuch swojego dziecka. Specjalny program badania słuchu niemowląt jest stworzony po to, aby wykryć najmniejszy ubytek słuchu na najwcześniejszych etapach rozwoju. Audiolog dziecięcy sprawdzi słuch Twojego dziecka, przedstawi zalecenia dotyczące pielęgnacji uszu, a w przypadku wykrycia niedosłuchu u dziecka, przepisze dokładną diagnostykę aparatu słuchowego i zaproponuje nowoczesne metody leczenia.

Wczesne wykrycie i korekcja niedosłuchu pozwala na podjęcie działań terapeutycznych mających na celu zapobieganie rozwojowi wtórnych zaburzeń mowy, opóźnionego rozwoju mowy oraz zaburzeń psycho-emocjonalnych.

What is your reaction?

0
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly

You may also like