Od dłuższego czasu zawód protetyka słuchu cieszy się niesłabnącą popularnością. Pomimo tego w dalszym ciągu nie brakuje osób, które nie do końca wiedzą czym takowy specjalista mógłby się zajmować. Sama nazwa oprócz tego, że prawdopodobnie będzie miał styczność z dźwiękiem, a co za tym idzie poprawnym odbiorem m.in. tonów, raczej niewiele mówi.

Otóż protetyk słuchu to specjalista, który okaże się nieoceniony podczas doboru aparatów słuchowych. Oczywiście, aby móc zostać protetykiem koniecznie jest nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale także wykształcenie oraz podejście do pracy. W tym przypadku umiejętność pracy z klientem jest kluczowym elementem. Jeżeli chodzi o naukę, to obecnie możliwe to jest np. dzięki podjęciu studiów drugiego stopnia na kierunku protetyka słuchu lub w specjalności audiofonologia. Studia te można podjąć w  trybie dziennym, czyli stacjonarnym.  Istnieją również szkoły policealne, które posiadają dokładnie takie profile. To doskonały wstęp do dalszej edukacji w tym kierunku. Nie sposób nie wspomnieć także o licznych kursach, które poszerzają umiejętności i pozwalają poszerzać wiedzę w tej dziedzinie. Przed rozpoczęciem pracy w danym punkcie konieczne jest okazanie dyplomu lub dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu protetyka słuchu. Więcej informacji na temat zawodu protetyka, a także wszelkich możliwych problemów ze słuchem i sposobów zapobiegania znajdziesz na stronie internetowej geers.pl.

Jakie zadania ma protetyk słuchu?

Do najbardziej podstawowych zadań należących do protetyka słuchu zalicza się:

  • badanie słuchu audiometrem, czyli wykonywanie tzw. badania audiometrycznego. Informacje na temat tego, czym jest audiogram, znajdziesz tutaj.
  • odpowiednie odczytanie i interpretacja wyników,
  • ocena stopnia niedosłuchu.
  • dobór aparatu słuchowego,
  • skrupulatne informowanie pacjenta jak nosić i dbać o aparat słuchowy,
  • badanie słuchu metodami zarówno subiektywnymi, jak i obiektywnymi.

Na tym oczywiście jeszcze nie koniec. Protetyk słuchu powinien również objąć pieczę nad klientami, którzy pojawiają się w gabinetach. Oprócz aktywnej sprzedaży chodzi również o maksymalne zainteresowanie się klientem, tak aby poczuł, że trafił na prawdziwego specjalistę w swoich fachu. Kluczowe jest tu więc zdobycie zaufania pacjentów.

What is your reaction?

0
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly

You may also like