Problemy ze słuchem wymagają konkretnego działania. W przeciwnym wypadku objawy będą się nasilać, prowadząc do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Jako że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto przejść się do lekarza rodzinnego po skierowanie do laryngologa. Można również odwiedzić prywatną przychodnię, by poddać się specjalistycznym badaniom słuchu. Pacjent przechodzi przez standardową procedurę obejmującą wywiad lekarski i właściwe badanie słuchu. Dzieli się ono na dwie główne kategorie i na ich opisie warto się pochylić.

Jak postąpić w przypadku problemu ze słuchem?

Przypadłości takie jak gorsza słyszalność dźwięków, zawroty głowy i szumy w uszach mogą wskazywać na ubytki w słuchu. Bagatelizowanie tych zjawisk może nasilać problem, grożąc znacznym ubytkiem w słuchu lub nawet jego utratą. Dostrzegając takie problemy u siebie lub u dziecka należy umówić się z lekarzem rodzinnym, który wypisze skierowanie do laryngologa. Niestety badania przeprowadzane na NFZ kosztują mnóstwo czasu. Standardowy okres oczekiwania w kolejce na wizytę u specjalisty wynosi od kilku tygodni do paru miesięcy. Można uniknąć czekania, umawiając się na wizytę prywatną bezpośrednio o laryngologa bądź protetyka słuchu. Wizyta u specjalisty dzieli się na dwie części. Pierwsza opiera się na wywiadzie przeprowadzanym z pacjentem. Dostarcza on lekarzowi konkretnych informacji na temat przebytych chorób i stanu zdrowia pacjenta. Część druga takiej wizyty to już badanie słuchu. Istnieją dwie kategorię tych badań.

Klasyfikacja badań słuchu

Wizyta u protetyka słuchu lub u laryngologa przebiega w określony sposób. W powyższym akapicie wspomniany został klasyczny podział badań słuchu. Wygląda on następująco.

  • Subiektywne badanie słuchu jest najczęściej realizowaną procedurą w trakcie wizyty u specjalisty. Polega ona na udzieleniu informacji zwrotnej przez pacjenta w trakcie tak zwanych badań audiometrycznych. Jak one przebiegają? Osoba podejmująca wizytę u protetyka słuchu lub bezpośrednio u laryngologa zakładając słuchawki, zasiada w wytłumionej kabinie. Za pośrednictwem słuchawek otrzymuje bodźce dźwiękowe o różnej częstotliwości. Reakcje pacjenta na dźwięki są zapisywane przez lekarza w formie tak zwanego audiogramu. Jeśli próg słyszenia wynosi u osoby badanej od 0 do 25 dB., to znaczy, że cieszy się dobrym słuchem. Przekroczenie tego progu wskazuje na problemy słuchowe i wymaga podjęcia konkretnego działania. Pacjenci z poważniejszym ubytkiem słuchu powinni decydować się na aparaty słuchowe. Szczęśliwie są one refundowane przez NFZ.
  • Obiektywne badanie słuchu nie wymaga bezpośredniego udziału pacjenta. Wykonywane są w rozmaitych pozycjach (np. na leżąco) w trakcie snu. Dzieli się one na trzy różne metody sprawdzania stanu słuchu. Jest to kolejno tympanometria, otoemisja akustyczna i badanie słuchu BERA. Ta ostatnia metoda pozwala oszacować słuchowy potencjał pnia mózgu. Laryngolog zakłada pacjentowi specjalne elektrody na głowę i analizuje wyniki. Ów pacjent znajduje się w fazie snu. 

Koszt badania laryngologicznego

Standardowe badanie słuchu można wykonać bezpłatnie w ramach kontrolnej wizyty u protetyka słuchu lub przez NFZ w przychodni. W tym drugim przypadku należy się jednak liczyć z dłuższym czasem wyczekiwania na wizytę u laryngologa. Wizyta połączona z określonymi badaniami słuchu może się również odbyć w prywatnej klinice u specjalisty laryngologa. Wówczas należy się liczyć z pewnymi kosztami. Klasyczny cennik wykonania konkretnych badań zamyka się w przedziale od 30 do 300zł, w zależności od metody realizowanych badań. Najdroższym badaniem jest badanie słuchu BERA u dziecka, ponieważ zamyka ono widełki cenowe takich usług. 

What is your reaction?

0
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly

You may also like