Atopowe zapalenie skóry zwane AZS lub egzemą dotyka coraz więcej ludzi i zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych z grupy niezakaźnych zapalnych chorób alergicznych. W ciągu ostatnich trzech dekad liczba chorych podwoiła się, a w niektórych krajach Europy Zachodniej nawet potroiła. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuję się częstymi nawrotami i remisjami. Objawia się niezwykle suchą skórą, czerwonymi plamami często z pęcherzykami i swędzeniem. Na ogół pojawia się w bardzo wczesnym dzieciństwie i w wielu przypadkach utrzymuje się przez całe życie. Może występować u dzieci nawet 10-krotnie częściej niż w grupie dorosłych. Ma bardzo wielki wpływ na jakość życia z powodu świądu, ogromnego odczucia suchości skóry i drapania nawet podczas snu.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Etiologia choroby nie została w pełni poznana. Wiele publikacji naukowych mówi o złożoności czynników powodujących AZS, o podłożu genetycznym, środowiskowym oraz immunologicznym. Atopowe zapalenie skóry występuje częściej u dzieci, których rodzice borykali się z tym problemem lub do tej pory z jego powodu cierpią. Bardzo często współistnieje z innymi chorobami, jak np. astma oskrzelowa, czy alergia pokarmowa. Występowanie egzemy łączy się również z rozwojem systemu odpornościowego, który funkcjonuje w nasilony sposób, tworząc stan zapalny. Choroba występuje częściej wśród mieszkańców miast, gdyż występuje tam większa ilość zanieczyszczeń. Wpływ ma wilgotność powietrza, różnice temperatur, gorąca woda. Stan chorej skóry pogarsza wpływ alergenów (roztocza, kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin, czy niektóre pokarmy), substancji drażniących (np. detergentów), zakażenia bakteryjne oraz stres.

Jak postępować z atopowym zapaleniem skóry?

Leczenie atopowego zapalenia skóry wszystkim dużej determinacji ze strony pacjenta. Niestosowanie się do zaleceń specjalisty może spowodować zaostrzenie choroby. Do tej pory nie wynaleziono leku, który likwidowałby AZS. Jednak dzięki lekom immunosupresyjnym i odpowiedniej pielęgnacji skóry za pomocą dermokosmetyków Dexeryl, można poprawić jakość życia, a nawet długą remisję schorzenia. Duży powodzeniem u pacjentów cieszy się leczenie miejscowe, którego podstawowym zadaniem jest zmniejszenie świądu skóry, regeneracja uszkodzonej skóry. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, nawilżającym i natłuszczającym odbudowywany jest naturalny płaszcz lipidowy. Jak widać jedynie prawidłowa diagnoza i racjonalna profilaktyka mogą zapobiegać nawrotom objawów atopowego zapalenia skóry.

What is your reaction?

0
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly

You may also like